Şirket mailiyle MSN hesabı açmak

Normalde Msn mesenger kullanmak istediğinizde bir hotmail, live, windowslive gibi bir e-posta hesabına sahip olmanızı ister. Ama diyelim sizin Yahoo, Gmail veya kendi şirketinize ait e-posta adresiniz var ve hotmail hesabı kullanmak istemiyorsunuz.

Aşağıdaki adımları uygulayarak istediğiniz herhangi bir e-posta adresiyle MSN messenger kullanabilirsiniz.

Önce www.pasport.com sitesine girmeniz ve sol taraftaki menüden kaydol linkine tıklamanız gerekiyor.

Açılan sayfada aşağıdaki soru çıkacak:

Alan adınız var mı?
E-posta adresiniz var mı? Eğer e-posta adresiniz yok ise domainsitesi.com/domain-kayit sayfasından alan adı kaydı yaparak şirket mail hesabı açabilirsiniz.
E-posta adresiniz varsa, Microsoft Passport Network`teki sitelerde ve hizmetlerde oturum açmak için bunu kullanabilirsiniz. E-posta adresiniz yoksa, ücretsiz bir MSN Hotmail e-posta adresi edinebilirsiniz.

Burada Evet diyerek `DEVAM` tuşuna basınız…

Açılan yeni sayfada:

Kimlik bilgilerini oluşturun
Microsoft Passport Network`te oturum açarken kullanmak istediğiniz e-posta adresini ve parolayı girin. Parolanızı unutursanız kurtarmanıza yardımcı olacak soruyu ve gizli yanıtınızı seçin.

gibi bir form çıkacak. Burada e-posta adresiniz yazan yere MSN’de kullanmak istediğiniz e-posta adresinizi yazıp diğer alanları da doldurduktan sonra devam tuşuna basınız.

Şimdi yeni bir sayfa daha açıldı. Burada sizin belirlediğiniz e-posta adresinin yazdığı yerin yanında boş bir kutu var oraya aynı maili tekrar yazıyorsunuz ve “Sözlesmeyi Kabul Ediyorum” tuşuna basıyorsunuz.

Bir sonraki sayfada…

Kimlik bilgilerini oluşturdunuz
Artık **@alanadınız.com e-posta adresini kullanarak oturum açabilirsiniz. Kısa süre içinde bu adrese, hesabınızı onaylamanız için yönergeler içeren bir e-posta iletisi alacaksınız.

İşte bu andan itibaren artık kendi e-posta adresinizle MSN açabilirsiniz. Fakat MSN’i açtığınızda bu e-posta doğrulanmamış gibi bir mesaj çıkacaktır. Bunu engellemek için e-posta bir doğrulama mesajı gönderilmiştir. Gönderilen linke tıkladığınızda e-posta adresiniz doğrulanmış olacaktır.

* * * * *

MSN Messenger Püf Noktaları

Soru: Kendime yeni bir msn adresi açtım. Eski MSN adresimdeki kişilerimi yeni msn adresime nasıl aktarabilirim?

Cevap: Öncelikle eski MSN adresinizi açın. Sonra MSN Messenger ana penceresinde üst menüde Kişiler > Kişi Listeni Kaydet sekmelerine gelin. Kişi listenizi istediğiniz dizine kaydettikten sonra yeni MSN adresini açın. Ardından Kişiler > Dosyadan Kişi Al seçeneğine tıklayın ve kişi listenizi bulunduğu dizinden seçin. Kişi listeniz hayırlı olsun

Soru: Kişi listemi nasıl yedeklerim?

Cevap: Yukarıda ki gibi Kişiler > Kişi Listeni Kaydet bölümlerinden listenizi yedekleyebilirsiniz.

Soru: MSN Messenger ana penceresinde ki kişi avatarları çok büyük. Bunları nasıl küçültebilirim?

Cevap: MSN Messenger ana penceresinde üst menüden Kişiler > Görüntü Resimlerini Değiştir takip ederek gerekli ayarı yapabilirsiniz.

Soru: Listemde ki kişileri nasıl Çevrimiçi-Çevrımdışı olarak listeleyebilirim?

Cevap: Messenger ana penceresinde üst menüden Kişiler > Kişileri Sırala > Çevrimiçi/Çevrimdışı Durumu olarak seçerseniz hallolacaktır.

Soru: Çoklu bir konferansta tanımadığım kişileri msn adresime nasıl ekleyebilirim?

Cevap: Konuşma penceresinde Eylemler > Kişileri Ekle dediğinizde karşınıza çıkacak pencerede eklemek istediğiniz kişinin nickini çift tıklatırsanız eklenecektir.

Soru: Web kameram olduğunu listemdeki kişilerden nasıl gizlerim?

Cevap: MSN Messenger ana penceresinden Araçlar > Seçenekler penceresine geldiğinizde en altta Web kameram olduğunu başkalarının görmesine izin ver seçeneğini deaktif etmelisiniz.

Soru: MSN Adresimi her açtığımda MSN Today diye bir pencere açılıyor. Bunu nasıl önleyebilirim?

Cevap: MSN Messenger ana penceresinden Araçlar > Seçenekler penceresinde Genel sekmesine tıklayın. Ardından Messenger da oturum açıldığında MSN Today i görüntüle seçeneğini deaktif etmeniz yeterli olacaktır.

Soru: Titreşim alımını ve gönderimini nasıl engellerim?

Cevap: MSN Messenger ana penceresinden Araçlar > Seçenekler penceresinde İletiler sekmesine geldiğinizde Titreşim göndermeme ve almama izin ver seçeneğini deaktif etmeniz yeterli olacaktır.

Soru: MSN Messenger da konuşmalarımı herhangi bir eklentiye ihtiyaç duymadan nasıl kaydederim?

Cevap: MSN Messenger ana penceresinden Araçlar > Seçenekler penceresinde İletiler sekmesine geldiğinizde altta ki İleti Geçmişi bölümünde Görüşmelerin geçmişini otomatik olarak sakla seçeneğini aktif etmelisiniz. Görüşmelerin saklandığı yeri alttaki Konuşmalarını Bu Klasöre Kaydet bölümünden ayarlayabilirsiniz.

Soru: Dosya alımında dosyalarımın Belgerim > Alınan Dosyalarım dizinine gitmesini istemiyorum. Bunu nasıl değiştirebilirim.

Cevap: MSN Messenger ana penceresinden Araçlar > Seçenekler ve Dosya Aktarımı sekmesine gelin. Alınan Dosyaları Bu Klasöre Kaydet seçeneğini aktif edin ve hemen altta kullanmak istediğiniz dizini seçin.

Soru: Beni MSN listesinden silen kişileri nasıl görebilirim?

Cevap: MSN Messenger ana penceresinde Araçlar > İletiler > Gizlilik sekmelerine tıkladıktan sonra karşınızda ki listede sizi silip-silmediğini öğrenmek istediğiniz kişinin üzerine ters tıklatın. Eğer Sil seçeneği aktifse karşı taraf sizi silmiş demektir.

{*} MSN Messenger da size aktarılan dosyaları açmadan önce bir antivirüs e taratabilirsiniz. Hemde otomatik olarak. Yapmanız gereken; MSN Messenger ana penceresinden Araçlar > Seçenekler ve Dosya Aktarımı sekmesine gelin. Ardından, Dosyalarda Virüs Taramasında Bu Uygulamayı Kullanın seçeneğini aktif edin. Aktif ettikten sonra altta Göz at düğmesi ile PC nizde yüklü antivirüs ü Program Files tan seçin. Ardından size her dosya geldiğinde dosya aktarımı biter bitmez antivirüs o dosyayı tarıyacaktır. (NOD32 Antivirüs ü ile denenmiştir)