Türkiye’de E-Postalar Spam’den Temizleniyor

Türkiye’de internet erişiminin öncüsü TTNET, daha çok virüslerin yardımıyla kullanıcıların haberi bile olmadan gönderilen spam içerikli mailleri temizlemek için önemli bir karar aldı.

Bu karar gereği, Outlook / Outlook Express / Mozilla Thunderbird benzeri e-mail erişim programlarının standart kullanılan 25 nolu portu kapatılıyor.

DomainSitesi.com olarak bu uygulamayı biz de destekliyoruz. Kullanıcılarımıza alternatif port olarak 26 nolu portu açmış bulunuyoruz. 25 nolu portu kısıtlanan kullanıcılarımız çok basit birkaç adımda 26 nolu porta geçiş yapabilirler.

DomainSitesi.com olarak yaptığımız uygulamanın TTNET’in duyurduğu işlemlerden önemli bir farkı var. TTNET, yerel bir uygulama programladığı için alternatif port olarak 587 nolu portu işaret etti. Ancak, DomainSitesi.com yurtdışındaki kullanıcılara da hizmet sunduğu için, global olarak tanınan alternatif erişim portunu açma kararı aldı. 587 değil 26 nolu portu kullanıcılarına açtı. Tüm dünyada 25 nolu portun alternatifi olarak 26 nolu port kullanıldığı için 587 nolu port bir çok yerel ağda güvenlik gerekçesiyle kısıtlanabiliyor ve kullanıcıların mağduriyeti sözkonusu oluyor.

İşte TTNET’in uygulama hakkındaki açıklaması:

Türkiye’nin lider internet servis sağlayıcısı TTNET, hem ülke itibarına katkı sağlamak hem de müşteri memnuniyetini artırmak amacıyla istenmeyen e-postaların (SPAM) azaltılması için Nisan ayında başlattığı pilot projeyi tamamladı.

Dünya genelinde SPAM sorununa çözüm olarak kullanılan bu yöntem ile Türkiye’de ilk aşamada pilot çalışma kapsamındaki 10 ilde SPAM mesajlarının sayısında kayda değer oranda bir düşüş gerçekleşti.

BTK nezdinde ve yer sağlayıcı firmaların katılımı ile yapılan toplantıda pilot çalışma sonuçları paylaşıldı ve toplantıda alınan karar sonucunda bu çalışmanın tüm Türkiye için yapılmasına karar verildi.

Şimdi kalan 71 ilde 25. Port bloklanacak, bu port üzerinden yapılan e-posta gönderimleri engellenecektir.

Kalan 71 ilin 3 fazda bloklanmasına karar verildi.

1. Faz: 15 Haziran
2. Faz: 05 Temmuz
3. Faz: 25 Temmuz

İlgili fazlarda 25. Portu bloklanacak illerin dağılımını görmek için tıklayınız.

PORT DEĞİŞİKLİĞİNDEN ETKİLENEN KULLANICILARIN YAPMASI GEREKEN İŞLEMLER

Outlook, Outlook Express vb. e-posta programları ile e-postalarını kullanan müşterilerimizin ayarlarında değişiklik yapması gerekmektedir.

26 nolu porta geçiş ayar değişikliğini kullanmakta olduğunuz programı aşağıdan seçerek uygulayabilirsiniz.

Outlook Express —>> TIKLAYIN!

Microsoft Outlook 2003 —>> TIKLAYIN!

Microsoft Outlook 2007 —>> TIKLAYIN!

Mozilla Thunderbird

25 nolu port değişikliği ile ilgili sık sorulan sorular —>> TIKLAYIN!


Tüm Türkiye için SPAM Önlem Çalışma Esasları
BTK nezdinde ve yer sağlayıcı firmaların katılımı ile yapılan toplantıda pilot çalışma sonuçları paylaşıldı ve toplantıda alınan karar sonucunda bu çalışmanın tüm Türkiye için yapılmasına karar verildi.
Şimdi kalan 71 ilde 25. Port bloklanacak, bu port üzerinden yapılan e-posta gönderimleri engellenerek daha güvenli olan 587. Port’un kullanılması müşterilerden istenecektir.
Kalan 71 ilin 3 fazda bloklanmasına karar verildi.
1. Faz: 15 Haziran
2. Faz: 05 Temmuz
3. Faz: 25 Temmuz